Jelinek Elfriede

Sdílejte na:

Životopis

Dílo kontroverzní rakouské spisovatelky Elfiede Jelinekové odráží její patologický a nedospělý vztah k despotické matce z jejího vlivu se nedokázala celý život vymanit.
Jelineková chodila do katolické školky a poté do klášterní školy, kterou pociťovala jako velmi omezující. Matka pro ni plánovala kariéru zázračného dítěte, a Jelinek dostávala v hudební škole hodiny klavíru, kytary, flétny a houslí.
Po maturitě se psychicky zhroutila. Od roku 1968 se začala politicky angažovat v silně levicové části politického spektra. A také začala psát.
Od svatby žije Elfriede Jelinek střídavě ve Vídni a v Mnichově. Zlom v její literární kariéře přišel roku 1975 s románem die Liebhaberinnen (Milenky), marxisticko-feministickou karikaturou vlasteneckých románů. Především v sedmdesátých letech vznikalo množství rozhlasových her; na počátku 80. let vznikli Ausgesperrten, nejdříve jako rozhlasová hra, pak jako román a nakonec jako film.
Jelinek vyvolala skandál roku 1983 uvedením hry Burgtheater. Drama se zabývá neochotou vypořádat se s nacistickou nacistickou minulostí v Rakousku. Ve stejném roce vychází román Pianistka (Die Klavierspielerin). Další výjimečné dílo je bestseller Lust (Chtíč).
Sexuálně sadomasochistické myšlenkové pochody hrdinů v jejích knihách jsou velmi otevřené a odrážejí značnou duševní nevyrovnanost autorky, která používá psaní jako ventil.
Při přečtení Pianistky pochybujete o zdravém rozumu spisovatelky a ptáte se co je ještě možné vydávat za umění a tisknou to bez nálepky pornografie.

Dílo (knihy, divadelní hry apod.)

[az-index id=“148″]

Odkazy

Posted in Jelinek Elfriede, Nezařazené and tagged , , , .