451 stupňů Fahrenheita

Sdílejte na:

451 stupňů Fahrenheita (anglicky: Fahrenheit 451) je nejznámější román Raye Bradburyho, popisuje antiutopickou vizi budoucnosti, ve které vítězí povrchní kultura masových médií nad přemýšlivou společností uznávající hodnotu knih.
Děj knihy se odehrává v budoucnosti, která stále více připomíná naši současnost. Doba je charakterizována neustálým spěchem, většinou za zábavou; lidé nemají čas ani chuť číst knihy a starat se o něco jiného než o vlastní potěšení. Zájem o literaturu upadá a knihy jsou oficiálně zakázány a ničeny jako škodlivé.
Hlavním hrdinou je požárník Guy Montag. Požárníci však v této době nejsou těmi, jež požáry hasí. Vyhledávají nelegální přechovavatele knih a vypalují jejich knihovny, často i celé domy. „451 stupňů Fahrenheita (233 °Celsia) je teplota při které se papír vznítí a hoří“. Požárníci mají ve znaku právě číslo 451.
Montag svou práci miluje. Jeho nová sousedka Clarissa McClellanová, pochází z rodiny podivínů (vzpomínajících na minulost). Guy začne přemýšlet o tom, co se v knihách asi tak píše. Při jedné akci Guy ukradne z domu nelegálních přechovavatelů několik knih, které si přečte. V práci se stane Guy podezřelý a je po něm vyhlášeno pátrání. Guy se dostává do lesa ke skupině bývalých vysokoškolských profesorů, kteří putují z místa na místo a pamatují si vědomosti z knih (každý si pamatuje nějakou). Montag, se k nim přidává.
Po nějaké době propukne válka a město bavících lidí je zničeno. Vzdělanci se vydávají městu na pomoci s vědomostmi získanými z knih.

Sdílejte na:
Posted in Bradbury Ray, Nezařazené and tagged , , , , .