Babička

Babička Boženy Němcové

Sdílejte na:

Babička – obsah knihy

Babička je kniha do které autorka uložila osobní vzpomínky na dětství v ratibořickém údolí (dnes nazývané Babičino údolí). Zosobnění lidové životní filosofie je autorčina babička Magdaléna Novotná. Kniha má podtitul „Obrazy venkovského života“.

V první části přijíždí stará žena za dcerou Terezou Proškovou na Staré bělidlo k radosti čtyř jejích vnoučat – Barunky, Adélky, Jana a Vilímka. Poznáváme ji postupně jako ženu, která miluje práci, péči o hospodářství, ale taky přírodu. Podvakrát je pozvána i na zámek, i kněžna s Hortenzií se s babičkou a dětmi ráda zastaví.

Ale svého vlivu užije jen pro druhé: Chudému Kudrnovi pomůže opatřit práci, Kristle z hospody zachrání jejího Jakuba před vojnou. Němcová vykreslila kolem Starého bělidla řadu milých postav (mlynářovy, myslivce, Kudrnovy, Kristlu, Jakuba, Mílu), které spolu s babičkou svými vzpomínkami a vyprávěními obohacují povídku.

Dojemné je myslivcovo vyprávění životní tragédie nešťastné Viktorky. Je známo, že skutečnost byla jiná, ale B.Němcové šlo o to, co je v životě našeho lidu nejtypičtější.

Román si můžete zdarma stahnout a přečíst zde:

babicka.pdf (staženo 415× )
Visited 65 times, 1 visit(s) today
Sdílejte na:
Posted in Němcová Božena and tagged , , , , .