Dick Philip Kindred

Sdílejte na:

Životopis

Philip Kindred Dick se narodil 6. prosince 1928 v Chicagu a zemřel 2. března 1982 v Santa Aně, Kalifornie. Byl americký spisovatel science fiction, který svým ojedinělým stylem psaní upoutal nesčetné množství čtenářů po celém světě: on a jeho díla se stala doslova kultovními. Avšak jeho začátky nebyly lehké – jeho díla nebyla populární a nebyl o ně zájem a Dick žil v chudobě.

Přišel na svět příliš brzy, jako jedno z dvojčat. Sestra umřela následkem nedostatečné mateřské péče. Dick později řekl: „Od svého dětství jsem měl pocit, že si matka myslí, že zemřelo to nepravé dítě“.

Působil na Kalifornské univerzitě, kde pracovall ve školním rozhlase a pokoušel se o studium, čehož brzy zanechal, neboť se u něj projevily psychické problémy doprovázené závratěmi způsobenými střídavým strachem z uzavřených a otevřených prostor (později diagnostikované jako schizofrenie). Této nemoci se již za celý život nezbavil a vyzkoušel kvůli ní nesčetné množství drog.

Poté, co Dicka v roce 1949 nepřijali na vojenskou službu kvůli vysokému krevnímu tlaku, získal místo prodavače hudebnin, které mu vydrželo až do roku 1952. Diky této práci se stal milovníkem vážné hudby, která mu mimo jiné pomáhala přemáhat jeho nemoc.

Jeho první vydaná sci-fi povídka byla Beyond Lies The Wub (1952), již tam se objevuje jeho charakteristický ironický a občas i humoristický podtón. V Dickově tvorbě se často opakují témata rozdvojené osobnosti, otázka, co je to lidství, a hlavní hrdina závislý na různých drogách.

Pro Dicka byla dráha spisovatele nejlepší možnou volbou, kromě toho že toužil psát, měl i chorobný strach z autorit a nadřízených.
Za svůj život napsal přes čtyřicet románů a pět povídkových sbírek. V roce 1963 získal i ocenění – cenu Hugo za dílo Muž z vysokého zámku. Dne 18. února 1982 byl hospitalizován po infarktu myokardu, přidala se mozková mrtvice a 2. března téhož roku umírá ve věku 54 let.

Dílo (knihy, divadelní hry apod.)

[az-index id=“165″]

Odkazy

Posted in Dick Philip Kindred, Nezařazené and tagged , , .