Ed McBain

Sdílejte na:

Životopis

Fenomenální autor detektivek Ed McBain (další pseudonymy Evan Hunter, Hunt Collins, Ezra Hannon, Richard Marsten, John Abbot a Curt Cannon, vlastním jménem Salvatore Lombino) byl americký spisovatel.
Slávu získal románem Džungle před tabulí (The Blackboard Jungle) z prostředí americké učňovské střední školy. Napsal scénář k filmu Alfreda Hitchcocka Ptáci (The Birds). Nejznámějším je jeho soubor detektivek 87. revír, v jehož více než padesáti detektivních románech zachycuje policistu Steva Carellu a jeho kolegy ze smyšleného amerického velkoměsta Isoly, nápadně se podobajícího New Yorku. Dále je třeba připomenout jeho detektivky s hlavním hrdinou advokátem Matthew Hopem, které také došly velkého čtenářského uznání. McBainovy detektivky vynikají realismem, shovívavostí k lidským chybám, vypravěčskou lehkostí a pozorovatelským talentem s nimiž autor vykresluje množství figurek svého velkoměstského panoptika. Některé jeho romány byly použity jako předlohy televizních seriálů (např. Columbo).
Jediným „nedostatkem“ Ed McBaina je, že se věnuje „podřadnému tématu“ jakým je detektivka. Úžasné na jeho detektivních románech, kterých napsal několik desítek, je to, že přestože jsou kulisy a osoby vyšetřovatelů stejné, nikdy se motivy neopakují a vždy jste napnuti do poslední chvíle.
Ed McBain patří mezi nejlepší světové spisovatele detektivek. Pokud máte tento žánr rádi nevynechejte ho ve svém seznamu knih k přečtení.

Dílo (knihy, divadelní hry apod.)

[az-index id=“160″]

Odkazy

Posted in Hunter Evan, McBain Ed, Nezařazené and tagged , , , .