Obecné textové formáty e-knih
E-knihy uložené v obecném textovém formátu mají tu výhodu, že je přečtete v široké paletě zařízení od nejmodernějších ebook readerů a iPadů až po stařičký osobní počítač PC. Dnes již drobná nevýhoda spočívá v tom, že jsou nepatrně datově objemnější než speciální textové formáty.
- pdf – ( zkratka v angličtině pro Portable Document Format – česky přenosný formát dokumentů) je formát textových souborů firmy Adobe pro ukládání dokumentů nezávislé na hardwarové platformě. Na osobním počíteči ho přečtete volně šířeným programem Adobe Reader který je volně ke stažení na stránkách výrobce
- html – základní formát internetových stránek. Otevřete ho pomocí libovolného internetového prohlížeče jako je MS Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Safari apod.
- txt – základní textový formát pocházející z doby operačního systému DOS. Přečtete ho v jakémkoliv zařízení např. textovým editorem Notepad nebo Word
- rtf – (anglicky Rich Text Format), je textový formát souboru vyvinutý společností Microsoft. Formát je nezávislý na hardwarové platformě. Přečte te ho v textovém editoru Word nebo OpenOffice apod.
Speciální formáty e-knih
Speciální formáty e-knih vyvíjeli výrobci čteček e-knih nebo operačních systémů čteček v době kdy megabybe byl drahá paměťová jednotka, aby docílili úspory paměti. Speciální formáty mají většinou lepší kompresi dat než obecné textové formáty. Dnes, v čase kdy jeden gygabyte paměti stojí řádově jednotky korun, tento důvod pominul, ale protože se mezitím speciální formáty rozšířili, jsou ze setrvačnosti dále výrobci podporovány.
- pdb – zkratka PalmPilot Databáze. Je formát pro PalmOs, respektive PalmDoc. Soubor s velmi dobrou kompesí (vychází malý)
- prc – speciální textový formát pro čtečku Mobipocket. Používá jej například čtečka Amazon Kindle
- ePub – poslední více rozšířený speciální formát e-knih pro Open eBook