Politická a filosofická sci-fi P.K.Dicka. Román z roku 1963 byl oceněn žánrovou cenou Hugo. Děj se odehrává v alternativní historii po skončení 2.světové války, kterou vyhrál Hitler a Japonsko. USA jsou rozděleny na tři části Východní pobřeží obsadili Němci, středozápad je zničená a zdivočelá oblast nikoho a Kalifornii a Západní pobřeží spravuje Japonská okupační správa.
Román líčí osudy několika postav žijících v San Franciscu pod Japonskou okupací. Starožitník s uměleckými americkými předměty Robert Childan, dělník Frank Frink, jeho bývalá manželka Juliana, vedoucí jedné z mnoha japonských misí pan Tagomi nebo pan Baynes, Švéd. Zajímavý je vztah mezi Japonci a Američany, kteří se servilně podřizují a tvrdí „Ti Japonci nejsou tak špatní, horší by to bylo s Němci“. V Dickově světě jsou Němci technologicky vpředu, létají na Měsíc i na Mars, vysušili Středozemní moře, vysídlili Slovany a podobně se pokusili vyčistit i Afriku. Japonci sbírají autentické americké starožitnosti (americký popart) a tak jim lidé jako Robert Childan prodávají nejrůznější veteš.
V románu sledujeme život jednotlivých postav ve světě, kde jsou otroci i rasové rozdíly a nadřazenost, (bílé) americké obyvatelstvo musí zvládnout složitou japonskou hierarchii a zvyky, jejich životy navíc řídí čínská kniha proměn I-ťing. A také existuje, v německé říší přísně zakázaná, kniha, která popisuje svět, v němž Japonsko a Německo válku prohrálo. Tato kniha však nepopisuje naši realitu ale její alternativu, ve které nedošlo například k atentátu na Heydricha a Hitler byl po válce souzen. Abendsen, její autor, žije ve vlastní pevnosti, které říká vysoký zámek.
Román končí palácovým převratem po smrti Hitlera a napadením Japonska novými vládci Německa.
Román je rozsahem celkem útlý, ale hloubkou myšlenek, fantazií a drobnými myšlenkovými detaily je velmi zvláštní. Není to snadné čtení, ale stojí za to si ji přečíst.
Muž z vysokého zámku
Visited 10 times, 1 visit(s) today