Sheldon Sidney

Sdílejte na:

Životopis

Sidney Sheldon, vlastním jménem Sidney Schechtel, (11. února 1917, Chicago, USA – 30. ledna 2007, Rancho Mirage, Kalifornie) byl americký spisovatel, dramatik a scénárista. V roce 1937 se odstěhoval do Hollywoodu, kde započal kariéru scénáristy. Na základě jeho scénářů bylo vytvořeno 23 celovečerních filmů. Zabýval se též muzikálovou tvorbou. Muzikál Římské svíce se dostal i na Broadway Theatre, což mu zaručilo úspěch.

Sheldon byl velmi pracovitý. Denně dokázal nadiktovat 50 stran, které pak druhý den upravoval. Knihu pak desetkrát až patnáctkrát přepisoval, což mu trvalo zhruba rok.

Sidney Sheldon získal divadelní cenu Tony. V roce 1947 dokonce získal nejvyšší ocenění – Oscara – za původní scénář k filmu The Bachelor and the Bobbysoxer. Rovněž je držitelem ocenění Emmy.

Mimo scénářů napsal 18 psychologických románů. Hlavní hrdinové vlastním způsobem řeší dramatické situace a životní konflikty. Styl je úžasný a čtivý, děj Vás zcela pohltí.

Byl třikrát ženatý, poprvé s Jane Kaufman Hardingovou (1945-1948), pak s herečkou a designérkou Jorjou Curtrightovou, s níž strávil přes 30 let. Po její smrti se v roce 1989 oženil s Alexandrou Kostoffskou. Jeho dcera Mary Sheldonová je také spisovatelkou. Zemřel v Kalifornii roce 2007 na zápal plic.

Dílo (knihy, divadelní hry apod.)

[az-index id=“170″]

Odkazy

Posted in Nezařazené, Sheldon Sidney and tagged , , , , , .