Williams Tennessee

Sdílejte na:

Životopis

Tennessee Williams, vlastním jménem Thomas Lanier Williams se narodil v roce 1911 v městě Columbus v jižanském státě Mississippi v USA v rodině obchodního cestujícího. Byl významným americkým černošským spisovatelem a představitelem psychologického dramatu.
Pocházel z rodiny sicilských přistěhovalců. Rodiče se často hádali a děti toto ustavičné napětí těžce snášely. Williams většinu svého dětství strávil u svých prarodičů z matčiny strany.
Vzdělání získal na střední škole ve St. Louis. Studia musel na jeden rok přerušit po psychickém kolapsu. Poté studoval žurnalistiku na University of Missouri, ale školu nedokončil. Během hospodářské krize pracoval jako úředník a od roku 1938 žil v New Orleans. Nakonec se přestěhoval do Los Angeles, kde začal používat jméno Tennessee Williams.
Ve svých hrách vycházel z vlastních zkušeností, především ze svého mládí. Pocházel z jihu, kde v době po první světové válce platila velmi puritánská pravidla.
Hrdinové jeho her utíkají do světa iluzí, protože se nedokáží vyrovnat s krutou realitou.
T. Williams napsal 25 divadelních her a větší počet jednoaktovek.
Jeho nejznámější díla pocházejí ze 40. – 50. let. Většina her, básní i prózy není přeložena dosud do češtiny. Nejznámější jeho hry jsou Kočka na rozpálené plechové střeše, která byla zfilmována a obdržela Oscara v hlavních rolích s Paulem Newmanem a Liz Taylorovou. Je známé i drama Skleněný zvěřinec, Tramvaj do stanice Touha a Sestup Orfeův.
Roku 1947 obdržel za své dílo Pulitzerovu cenu.
Jeho život byl hodně podobný osudům jeho hrdinů – byl homosexuál závislý na barbiturátech a amfetaminu.
Po ztrátě svého dlouholetého životního přítele Franka Merla upadl T. Williams do těžké deprese.
Zemřel roku 1983 na následky otravy alkoholem po těžké pitce. Pochován je v St. Luis.

Dílo (knihy, divadelní hry apod.)

[az-index id=“162″]

Odkazy

Posted in Nezařazené, Williams Tennessee and tagged , , .