Antoine de Saint Exupéry – životopis spisovatele

Sdílejte na:

Antoine de Saint Exupéry – životopis spisovatele

Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry (vlastním jménem Antoine Marie Jean-Baptiste Roger, hrabě de Saint Exupéry, 29. června 1900 Lyon – pravděpodobně 31. července 1944), byl francouzský spisovatel, letec. Mezi jeho nejznámější díla patří Země lidí, Citadela nebo Malý princ.

Mládí a dětství

Jeho otec byl inspektorem pojišťovny v Lyonu. Antoinův otec brzy zemřel.
Matka se snažila, aby děti měly šťastné dětství, a proto trávily část roku na zámku u jejích rodičů. Rozlehlý park zdejšího zámku měl Antoine rád, na šťastné chvíle zde prožité vzpomínal po celý svůj život. Měl velmi rád svou matku.

Spolu se svým bratrem docházel do jezuitské koleje. Rád a bouřlivě diskutoval v kavárnách o literatuře kde přišel do kontaktu se spisovatelskou komunitou.

Vojenská kariéra u letectva

Do vojenské služby nastoupil roku 1921, na vlastní žádost byl přidělen k letectvu. Získal diplom civilního i vojenského pilota, avšak krátce na to byl roku 1923 těžce zraněn při nehodě. Nějaký čas se živil jako obchodní zástupce automobilové firmy Sauer, v roce 1926 úspěšně debutoval svou povídkou Letec.

V témže roce nastoupil k letecké společnosti v Toulouse. Na podzim roku 1927 byl jmenován velitelem stanice Juba na západním pobřeží Afriky. Třináct měsíců, které zde prožil, zužitkoval ve své knize Kurýr na jih (také Pošta na jih, pojmenovaná podle nápisu na pytlích s poštou), která vyšla v roce 1929.

Byl vyslán do Buenos Aires. Zkušenosti při hledání kamaráda H. Guillaumeta, který se ztratil při přeletu And, vedly později k napsání knihy Noční let.

Počátky psaní – kariéra spisovatele

Rok 1931 byl pro něj významný v mnoha ohledech. Vyšla jeho kniha Noční let, vyzdvihující sílu lidského ducha. A téhož roku byl jmenován Rytířem Čestné legie.

Po svém návratu do Francie, kde se stal oblíbeným a uznávaným členem literárních kruhů, čelil často finančním problémům. Přivydělával si i reportážemi, např. o své cestě do Moskvy. Roku 1936 byl vyslán jako reportér do Španělska, kde tehdy již zuřila občanská válka.

S přítelem Prévotem se pokusili o dálkový let New York – Ohňová země, ale v Guatemale došlo k letecké havárii a on sám při ní utrpěl četné zlomeniny. Během rekonvalescence pracoval na své knize Země lidí (získal Velkou literární cenu Francouzské akademie).

Se začátkem druhé světové války nastoupil do vojenské služby v hodnosti kapitána na letišti v Toulouse. Přestože byl lékaři prohlášen za neschopného válečných letů, usiloval, aby se mohl aktivně zapojit. V roce 1942 vydal knihu Válečný pilot, která zaznamenala fenomenální úspěch.

V roce 1943 vyšel Dopis rukojmímu, kde odsuzuje předsudky a proti rasismu. V tomto roce vyšla rovněž proslulá filosofická pohádka Malý princ.

Přestože již překročil třiačtyřicetiletou věkovou hranici válečného pilota, získal povolení létat na novém typu letadla Lockheed F-5. Po dvou průzkumných letech ale dostal kvůli nehodě zákaz dalších letů, odjel tedy do Alžíru, kde chtěl dokončit Citadelu, knihu, která měla tvořit jakýsi souhrn jeho morálních a filosofických zásad.

Poslední let a smrt

Od amerického generála dostal povolení účastnit se pěti dalších akcí (měl problémy s francouzským vedením).
31. července 1944 vzlétl z Korsiky k letu nad Francií, ze kterého se již nevrátil. Desítky let se vedou diskuze, jak vlastně zemřel. V roce 2000 byly trosky jeho letounu nalezeny ve Středozemním moři poblíž francouzského přístavu Marseille. Zůstávají nadále ve hře možnosti, že pád jeho stroje do moře mohla způsobit technická závada letounu, nedostatek pohonných hmot, nebo jeho zdravotní indispozice.

Zdroj: Wikipedie

Dílo (knihy, divadelní hry apod.)

[az-index id=“175″]

Odkazy

Visited 45 times, 1 visit(s) today
Sdílejte na:
Posted in Exupéry Saint de Antoine and tagged , , .