Tajný deník Adriana Molea

Tajný deník Adriana Molea

Sdílejte na:

Tajný deník Adriana Molea – obsah knihy

Světový bestseler Tajný deník Adriana Molea napsala anglická spisovatelka Sue Towsendová v roce 1982. Kniha má formu deníku třináct a tři čtvrtě letého chlapce, který se rozhodne stát intelektuálem.

Adrian Mole je těžce zasažen pubertou, akné (které považuje za Africkou horečku) láskou k Pamele a dalšími běsy. Zápisy se vyznačují geniální směsí naivity a sarkasmu. Komentuje poměry ve škole, rozchod rodičů i svoji první lásku, ale také úspornou politiku premiérky Thatcherové nebo falklandskou válku.

Úryvek

Když jsou v rámci úsporných opatření omezeny obědy ve školní jídelně, komentuje to Adrian Mole slovy: „Premiérka Thacherová chce abysme neměli energii na demonstrování až vyrosteme.“

Další díly a ohlas ve světové literatuře

Kniha se stala bestsellerem, byla přeložena do více než třiceti jazyků, vznikl podle ní televizní seriál i muzikál. Vznikla další pokračování, provázející tohoto nepraktického podivína až do dospělosti a středních let. Co je na knize nejpozoruhodnější, mimo typický anglický humoru, je dokonalé vžití se autorky do kůže třináctiletého puberťáka. Podobná kniha vznikla později v Americe a to Deník malého poseroutky.

Visited 155 times, 1 visit(s) today
Sdílejte na:
Posted in Townsend Sue and tagged , , , , .