Tramvaj do stanice touha

Sdílejte na:

Tramvaj do stanice Touha napsaná 1947 je psychologické drama a vrchol americké dramatické tvorby. Jedná se o zevrubnou analýzu zhroucení iluzivních představ o minulosti, které vedou k sebeklamu, krutosti, hrubosti, násilí a brutalitě. Hra popisuje dramatické osudy dvou sester Blanche a Stelly Duboisových, které pocházení z bohaté, ale zchudlé jižanské rodiny. Stella je vdaná v New Orleans za chudého Poláka jednoduchého cholerického hrubiána Stanleyho Kowalski a nevyrovnaná hysterická učitelka Blanche za ní přijíždí a ubytuje se u ní v jejich malém a chudém bytě. Přijíždí tramvají a vystupuje ve stanici Touha (odtud název hry), je překvapená až zděšená tím, jak chudě sestra žije. Byt má jednu místnost a po celou dobu svého pobytu musí Blanche od manželů spát pouze oddělená látkovým závěsem.
Mezi třemi protagonisty vzniká v malém nevyhovujícím bytě typický trojúhelník ve kterém se hraje o vášeň, lásku a peníze.
Stella je těhotná, očekává narození prvního dítěte, ale Blanche se nechce z jejich bytu hnout, nic nedělá, jen pije whisky a stále se koupe. Nemá kam jít, sestry nemají žádné další příbuzné a nemá ani dolar. Její touhou je ulovit muže, za kterého by se provdala a živil by ji. Svou honbu za muži prokládá alkoholem.
Blanche se z bezvýchodné situace zblázní, očekává, že pro ni přijede bohatý naftový magnát, který dýchá jen pro ni, ale který ve skutečnosti ji nikdy neviděl.
Stella je domácí puťka, která i když sestru velmi miluje, po té, co se dozví, že spala se Stanleyem, neváhá ji nechat zavřít do blázince. Jedná se velké divadelní drama, které udivuje odposlouchaným jazykem a způsobem života chudých v New Orleans.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Sdílejte na:
Posted in Nezařazené, Williams Tennessee and tagged , , , .